Ženy v souladu

5 způsobů, jak si před Vánoci ulevit od stresu

5 způsobů, jak si před Vánoci ulevit od stresu

V týdnech před Vánocemi se mnozí z nás cítí ve stresu a úzkosti z toho, co ještě musíme udělat. To může platit zejména pro ty, kteří mají doma malé děti. Tady je několik jednoduchých způsobů, jak si před Vánoci ulevit od stresu, abyste si sezónu více užili a byli příjemnější pro sebe i pro své okolí.

1. Udělejte si pořádek

Jednou z nejvíce stresujících věcí v období adventu je pocit, že jste neustále pozadu. Abyste proti tomu mohli bojovat, snažte se co nejlépe zorganizovat svůj čas. Udělejte si seznamy věcí, které je třeba udělat, a snažte se řešit jeden úkol po druhém. Skvěle v tomto případě fungují myšlenkové mapy, ve kterých si danou oblast rozdělíte na ty nejmenší části a pak jako robot jedete jednu po druhé.

Ať chceme nebo ne, na naši psychickou pohodu má uklizený prostor okolo nás obrovský vliv. Zkuste si sami všimnout, že pokud se pohybujete v zaneřáděném prostoru a naopak v uklizeném a čistém místě, vaše nálada a vnitřní pocit se mění v souladu s tím, kde právě jste.

2. Dělejte si přestávky

Když se cítíte zahlceni, věnujte si několik minut jen pro sebe, abyste si odpočinuli a zregenerovali se. Dejte si horkou koupel, přečtěte si oblíbenou knihu nebo se projděte venku.

Jedním z jednoduchých tipů jak si akutně pomoci je takzvané cvičení STOPKA. Princip je jednoduchý, v intervalu ideálně 1-2 hodin si nastavte budíka a pokaždé, když zazvoní se na chvíli zastavte a zvědomte si jak se cítíte, a to jak po psychické, tak po fyzické stránce. Nechce se vám na záchod? Nemáte hlad? Není vám zima? Proskenujte kompletně své potřeby a zeptejte se sami sebe: Co teď potřebuji, aby mi bylo lépe?

Uvidíte, že tak jednoduché cvičení vám velmi zkvalitní to, jak se přes den cítíte.

3. Nepřehánějte to se závazky

Je snadné chtít během svátků stihnout všechno, ale to může často vést ke stresu a vyhoření. Snažte se soustředit na činnosti, které jsou pro vás nejdůležitější a řekněte ne všemu, co vám připadá příliš.

Velmi stručně a jasně…V tomto čase je důležité ujasnit si priority a držet se jich, i když je to taaak těžké, zvlášť pro nás ženy.

4. Travte čas se svými blízkými

Jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit stresu, je trávit čas s lidmi, které máte rádi. Kvalitní čas s blízkými může pomoci, ať už jde o posezení u kávy s kamarádkou nebo rodinný filmový večer. Je to prosté, někdy stačí, když své starosti sdílíme, nebo jen mlčíme a užíváme si hloubku vzájemné důvěry, kdy právě mlčení není ani pro jednoho rozpačité nebo znervózňující.

5. Dýchací techniky

Pokud jde o odbourání stresu před Vánocemi, jednou z nejlepších věcí je zaměřit se na svůj dech. Hluboké a pomalé dýchání vám pomůže zklidnit nervový systém a zmírnit úzkost.

  • Brániční dýchání: Tento typ dýchání spočívá ve stahování břišních svalů při nádechu, takže se břicho rozšiřuje. To pomáhá naplnit plíce větším množstvím vzduchu, díky čemuž tělo získá více kyslíku. Při výdechu uvolněte břišní svaly a nechte břicho vyprázdnit
  • Progresivní svalová relaxace: Tato technika spočívá v napínání a uvolňování různých svalových skupin v těle, počínaje prsty u nohou a konče hlavou. Při napínání každé svalové skupiny po dobu 5-10 sekund zhluboka dýchejte a soustřeďte se na pocit, že se svaly stahují. Poté pomalu uvolněte napětí a všímejte si, jak se cítíte, když jsou svaly uvolněné.

Ať si vyberete jakoukoliv techniku nebo způsob, jak se alespoň trochu zbavit předvánočního stresu, je to jedině dobře a nezáleží na tom, která z variant nakonec pomohla.

Konec konců ve chvíli, kdy už nevíte kudy kam, vždycky, ale opravdu vždycky pomůže vyrazit ven do přírody. Tam se uleví každému…

5 způsobů, jak si před Vánoci ulevit od stresu

Další články

Vyplň svůj e-mail a jméno

.